Kadınlar, kışa imece usulü hazırlanıyor

-

Tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye'de de kadınlar kış hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Kadınlar, kışa imece usulü hazırlanıyorTüm yurtta olduğu gibi Osmaniye'de de kadınlar kış hazırlıklarını sürdürüyorlar.
Çukurova'nın bereketli topraklarında yaz aylarında yetişen meyve ve sebzeler yapılan çalışmalarla kış aylarında da sofralardaki yerlerini alıyor.
Yaz ayında yetişen domates, fasulye, patlıcan, biber gibi sebzelerle, üzüm, incir, elma gibi meyvelerden yaz ayının son günlerinde yapılan turşu, konserve ve reçeller kış aylarında sofralardaki yerlerini alacak.
Evlerin gündelik ihtiyaçlarından olan yemekleri ayarlayan kadınlar bu işlerde de maharetlerini gösteriyorlar.
Bu işleri kadınların yaptığını söyleyen Sariye Kızar, İlkbahar mevsiminin ortalarından itibaren bahçelerimize sebzelerimizi ekiyoruz. Bu ektiğimiz sebzelerimizin otunu temizliyoruz, suluyoruz ve yaz aylarında yemeklerde kullandığımız sebzeleri hazırlıyoruz. Bunun yanı sıra günlük olarak topladığımız sebzelerin bir kısmını muhafaza ederek yaz aylarının son dönemlerinde konserve yaparak, kurutarak hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç hem yaz ayında yetiştirdiğimiz fazla ürünlerin zayi olmaması hem de kış aylarında sıkıntı yaşamamak için yapıyoruz. Şimdiye kadar bamyayı hem ipe dizip kurutarak kışa hazırladım hem de temizleyip buzdolabına koydum. Bunun yanında patlıcandan turşu yaptım, közledim ve kızarttım. Bunları bu şekilde ayarlayarak saklıyorum. Kış aylarında kendi aileme ve misafir olarak gelenlere ikram edeceğim dedi.
Bu geleneği yıllardır sürdürdüklerini ifade eden Emine Karadağ, Geniş bir bahçemiz var. Bu bahçede meyve ve sebze yetiştiriyoruz. Olgunlaştığında çürümemesi için çözümler üretiyoruz. Bahçemizde çekirdeksiz üzüm var ondan reçel yaptık. Aynı şekilde inciri kurutup reçel yaptık. Sırada ayva var, onun olgunlaşmasını bekliyoruz. Bunun yanı sıra domates konservesi yaptık. Hem bahçemizdeki domateslerden hem de satın aldığımız domatesleri kabuklarını soyarak küçük küçük doğradık. Sonra kazanda pişirerek kış aylarında kullanmak üzere konserve şeklinde muhafaza ediyoruz ifadelerini kullandı. Kasım Karadağ
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları