Öğrenci ve öğretmenlerimize başarılı bir eğitim yılı diliyoruz

-

Eğitim Bir-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, 2016-2017 öğretim döneminin, yaklaşık 18 milyon öğrenci için başladığını belirtti.

Öğrenci ve öğretmenlerimize başarılı bir eğitim yılı diliyoruzEğitim Bir-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, 2016-2017 öğretim döneminin, yaklaşık 18 milyon öğrenci için başladığını belirtti.
Kahraman, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı ile öğrencilerin okul masraflarının birleşmesinin, velileri ekonomik anlamda zorladığına dikkat çekti.
Velilerin bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 10,4 zamlı yaptığına dikkat çeken Kahraman, Öğrencinin velisine eğitim maliyeti aylık ortalama 176 liraya çıktı. Serbest kıyafet uygulamasının olduğu okullardaki öğrencilerin okula başlangıç masrafı, üniforma giyme zorunluluğu olan okullardaki öğrencilerin başlangıç masrafından daha düşük çıkmaktadır. Buna göre serbest kıyafet uygulamasına geçen bir ilkokula başlayan öğrenci için 555 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 575 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 645 TL harcama yapılması gerekiyor dedi.
Kahraman, Eğitim-Bir-Sen'in Stratejik Araştırmalar Merkezinin yaptığı araştırmadan bahsetti.
Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı ortalama 535 lira olduğuna değinen Kahraman, İlkokula başlayan bir öğrenci için 755 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 775 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 845 TL harcama yapılması gerekiyor.
Bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 18 bin 495 TL harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 171 TL olarak veliye yansıyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 8 bin 890 TL, ayda ise ortalama 185 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 319 TL, ortaöğretimde 364 TL'ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 319 TL'den 519 TL'ye, ortaöğretimde ise 364 TL'den 558 TL'ye çıkıyor ifadelerini kullandı.
Kahraman, okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, öğrencinin velisine maliyeti ise aylık ortalama 176 TL olarak yansıdığını kaydetti.
Her öğrenci için en az 176 TL yardım yapılması gerektiğine dikkat çeken Kahraman, Devlet, Anayasa'nın İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır hükmünü icra etmeli ve ilköğretimde okuyan öğrencilere en az 176 TL yardımda bulunmalıdır. Bunun yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı, okullara bir bütçe ayırarak, öğrencilerden sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçmelidir dedi. Ümit Kahrıman
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları