Sarı,' erken teşhis ile kanserin önüne geçilebilir'

-

Osmaniye Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hayri Sarı, prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu söyledi.

Sarı,' erken teşhis ile kanserin önüne geçilebilir'Osmaniye Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hayri Sarı, prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu söyledi.
Ailesinde prostat kanseri olanların 40 yaşından itibaren üroloji kontrolüne gitmesi gerekmekte olduğunu söyleyen Sarı, kanserin ortaya çıkışının önlenebildiğini taramalarla ve erken teşhis ile kanserin önüne geçilebileceğini kaydetti.
Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisinin erkeklerde görülmekte ve önemli bir kısmının da sigara ve obezite ile ilişkili olduğunu söyleyen Sarı, Sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilinecek. Tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süresi uzatılabilecektir. Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayacağı gibi hastalar idrar yapma ile ilgili problemler; idrar yapamama, sık sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma şeklinde olabilir. Bu belirtiler kanser dışı nedenlere yani prostat büyümesi, enfeksiyon gibi nedenlere de bağlı olabilir. Bu belirtiler bulunduğunda bir üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Türkiye'de prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasından dolayı, toplumda farkındalık oluşturmanın önemli olduğu ve bu amaçla 15 Eylül Dünya Prostat Günü vesilesiyle, ailesinde 1.derece akrabasında prostat kanseri olanların 40 yaşından itibaren Üroloji kontrolüne gitmesi gerekmektedir." Kasım Karadağ
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları